Kiaušiniai mūsų kasdienėje dietoje yra ne tik skanūs ir maitinamieji, bet ir pripažįstami kaip biologinės inžinerijos stebuklai.
Tiek naudojamas maistui, tiek tyrinėjimas moksliniuose tyrimuose, kiaušinis yra nuostabus dėl savo unikalios struktūros. Pabandykime artimiau pažvelgti į tai, kas slypi po kiaušinio lukštu.
- Kevalas
- Išorinė pokevalinė plėvelė
- Vidinė pokevalinė plėvelė
- Vytulas
- Skystas baltymas
- Tirštas baltymas
- Trynio dangalas
- Trynys
- Gemalinis diskas
- Trynys su koncentriškai išsidėsčiusiu geltonuoju sluoksniu
- Trynys su koncentriškai išsidėsčiusiu baltuoju sluoksniu
- Trynio plėvė
- Vytulas
- Oro kamera
- Lukšto plėvelė
Svarbiausios kiaušinio dalys:
- Kiaušinio Lukštas (Odalė): Odalė yra kiaušinio išorinė apsauga, pagaminta iš kalkių karbonato. Ji ne tik apsaugo kiaušinio vidų nuo išorinių pažeidimų, bet taip pat leidžia kiaušiniui “kvėpuoti” per tūkstančius mikroskopinių porų.
- Baltymas (Albumenas): Ši klampi skaidri masė yra svarbi besivystančio paukščio maitinimui. Baltymas yra turtingas baltymais ir mineralais ir padeda palaikyti embriono temperatūrą.
- Geltona (Vitellus): Tai yra kiaušinio šerdis, kuri teikia reikiamus maistinius elementus besivystančiam paukščiui. Geltona yra pilna riebalų, vitaminų ir mineralų.
- Chalaza: Baltymo gijos, kurios laiko geltonąją kiaušinio viduryje. Jos ne tik padeda išlaikyti geltonąją centriniame kiaušinio taške, bet ir teikia papildomą paramą besivystančiam embrionui.
- Membranos (vidinė ir išorinė): Šios plonos, bet stiprios membranos yra tiesiog po odale ir veikia kaip antrosios apsaugos linijos nuo bakterijų ir kitų kenkėjų.
- Airo Taškas: Tai yra maža oro kišenėlė, kuri susiformuoja kiaušinio viename gale. Ji auga, kai kiaušinis sensta, nes baltymas praranda vandenį ir traukiasi.
Kiekviena kiaušinio struktūros dalis atlieka esminį vaidmenį kiaušinio funkcionalume ir gyvybingume
Kai kitą kartą laužysite kiaušinį ruošdamiesi pusryčiams ar kepiniams, gal paminėkite minutę pagalvoti apie nuostabų gamtos kūrinį, kurį laikote rankose, ir stulbinančią inžineriją, kuri jį saugo.